200 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Ücretsiz!

Gümüşün Mucizesi

Gümüş'ün insan sağlığına katkıları...

Gümüşün faydaları Jül Sezar döneminden beri bilinmektedir. Eskiden Romalılar küçük gümüş parçalarını yanıkları, kesikleri, yaraları tedavi etmek için kullanırlardı. Bu dönemde sadece sularını gümüş kaplarda taşıyan askerlere savaşa gitme izni verilirdi. Çünkü gümüş kapların suyu temiz ve saf tuttuğunu biliyorlardı. Antik Yunanlar ise su, şarap ve şarap kaplarını temizlemek için gümüş parçaları kullanırlardı. Gümüşün insan sağlığına faydası 1800’lü yıllarda yeniden keşfedilmiş ve gümüşün anti-mikrobiyal özelliğinin gümüş iyonlarından geldiği tespit edilmiştir. Daha sonra ki yıllarda antibiyotikler yaşamımıza girince gümüş maliyetinden dolayı kullanılmamıştır. Günümüzde ise Alman STATEX - SHIELDEX  firması özel bir teknoloji ile naylon elyafı gümüş ile kaplayarak günlük hayatımızda kullanılabilir ürünler sunmamızı sağlamaktadır. Gümüş metali, 1893 yılından başlayarak sağlık alanında kullanılmıştır. ‘’Gümüş iyonu’’, salınım özelliği sayesinde bulunduğu ortamda veya temas ettiği yüzeylerde 650 çeşit mikrop ve bakterinin bölünerek çoğalmasına mani olmaktadır, koloni oluşturmalarını da engellemektedir. Mikroplar ve bakteriler uygun ortam bulduklarında; mikroplar 50 saniye de bir ikiye bölünürler, bakteriler ise 20 dakikada bir bölünerek çoğalırlar.

1900’lü yılların başında antibiyotik bulunana dek, yaraların tedavisinde saf gümüş plakaların kullanıldığı bilinmektedir. 1965 yılından itibaren Statex - Shieldex /Almanya firması saflaştırılmış gümüş metalini kullanarak saf gümüş kaplı elyaf, filaman ve kumaş üretimine başlamıştır. Tekstil ürünlerinde insan tenine değmesine izin verilen tek metal, %99,9 saflığında olması şartıyla gümüş metalidir. Bu yüzden gümüş, sağlık ürünlerinde ve kalkanlama özelliği sağlayan tekstil ürünlerinde etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

 

Doğal ve insan yapımı elyaflar, filamanlar ve kumaşların saf gümüş kaplanması ile yapılan tekstil ürünlerine kazandırılan özellikler şunlardır:

1- %0,5-1 oranında saf gümüş elyaf veya filaman ihtiva eden bir kumaş veya halı tamamen ant-statik özelliği kazanmış olur ve kullanıldığında vücudunuzda biriken statik elektriğin atılmasına neden olur.

2- %3-4 oranında saf gümüş ihtiva eden kumaşlar anti-statik özelliklerinin yanı sıra mikrop ve bakterilerin koloni oluşturmalarına mani olarak ter sebebiyle oluşan kokuyu önler.

3- %4-8 oranında saf gümüş elyaf veya filaman ihtiva eden kumaşlar yapıldığında kumaş üzerinde mikrop ve bakterilerin koloni oluşturmasını daha kısa sürede engellemiş olursunuz.

4- %12-15 oranında saf gümüş içeren kumaşlar artık medikal özelliklerinin yükselmesinin yanı sıra giysi olarak kullanıldığında ‘’elektromanyetik aşırı duyarlılığı (EMADS)’’ olan kişilerin belirli frekans aralığındaki elektromanyetik alanlardan korunmalarını sağlar.

5- %12 veya üzeri oranında kalkanlama (Shielding) maksatlı üretilen filaman içerikli ürünler veya tamamen gümüş kaplı kumaşlarda; saf gümüş oranı yükseldikçe ve doğru örgü yapısında kumaşlar örüldüğünde/dokunduğunda 10dB veya 20dB koruma sağlanabilir.

 

Elektromanyetik kalkanlama özelliğine sahip gümüş kumaşlar için Desibel (dB)’in anlamı: kalkanlamanın elektromanyetik dalgalara karşı vücudu koruma değeridir.

Örneğin; 10 dB kalkanlama özelliği olan bir gümüş kumaş süzgeç gibi davranarak, belirli frekans aralığındaki elektromanyetik dalgaların %90’ını geri yansıtarak vücudun korunmasına yardımcı olurken, sadece %10’luk kısmının vücuda girmesine engel olamaz. 20 dB kalkanlama gücüne sahip bir kumaş ise yine belirli frekanslarda %99 kalkanlama sağlayabilirken, sadece %1’lik kısmın insan vücuduna geçmesine engel olamamaktadır.

 

Not: Terbiye işlemiyle kumaşa emdirilmiş nano-gümüş parçacıkların kullanımı, insan vücuduna temas etmesi ve hücre içinde birikebilmesi sebebiyle yasaklanmıştır. Silverion ve Statex - Shieldex ürünlerinde nano gümüş parçacıkları yoktur. Kullanılan gümüş saf olup, tamamen metalin kendisidir.

 

Bizi Takip Edin!
@silverionworld
128Bit SSL ile %100 Güvenli Alışveriş
200 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo

© 2020 Silverion. Tüm hakları saklıdır.

Maximum, Bonus, Axess, World, Paraf, Mastercard, Visa, SSL
Whatsapp Destek Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.